Co to są plomby zabezpieczające i do czego służą?

Każdy ma własne wymagania co do zabezpieczeń, jedni nie dbają o nie wcale, a inni zaś dostają przysłowiowego fioła na ich punkcie, ale czy każda z tych grup kiedykolwiek zastanawiała się nad słusznością swoich racji? Ludzie od zarania dziejów starali się stworzyć odpowiednie zabezpieczenia, które zapobiegały by przed kradzieżą i włamaniami. W starożytności problem ten rozwiązywano w sposób dość prosty, aczkolwiek nie pozbawiony wad. Mianowicie ludzie z tamtych czasów stawiali na człowieka i niemal każdy z zamożniejszej grupy posiadał własną straż. Tak ludzie próbowali się zabezpieczać przede wszystkim ufając drugiemu człowiekowi. Niestety jak już wspomniałem rozwiązanie to niosło za sobą pewną dość istotną wadę.

Człowiek mimo iż rodzi się niewinny, to z biegiem lat nabiera coraz to nowych nawyków i przyzwyczajeń. Nie zmieniło się to do dzisiaj i jak obecnie wiadomo człowiek człowiekowi nie jest równy. Pewno zastanawiacie się co to wszystko ma wspólnego z plombami zabezpieczającymi? Otóż jeżeli jesteś właścicielem dużej firmy transportowej, zatrudniającej kilkunastu kierowców ciężarówek, to ciężko jest poznać każdego z osobna. Zazwyczaj stosuje się technikę ograniczonego zaufania. Co to znaczy? Każdy właściciel jakiejkolwiek firmy nie może ufać swoim pracownikom w każdej kwestii, dlatego też stosuje się zabezpieczenia, które pozwalają kontrolować swoich podwładnych. Jedno z takich zabezpieczeń to plomby. Plomby są to „mechanizmy” pozwalające dostarczyć dowody manipulacji sabotażu czyli wykryciu w sposób możliwy do zweryfikowania czy nie doszło do przywłaszczenia mienia. Ale jak to działa? Otóż każda gałąź przemysłu zbrojeniowego czy transportowego czy nawet farmaceutycznego powinna stosować technikę ograniczonego zaufania i zabezpieczać się plombami zabezpieczającymi. Każda plomba nie ważne jakiego rodzaju zapewnia pewien poziom bezpieczeństwa poprzez swoją budowę oraz możliwość personalizacji. Dla przykładu opowiem jak działają plomby ołowiane zaciskane przez plombownice. Otóż plomba ołowiana jest to krążek o średnicy od 8 mm – 16 mm zawierający 3 otworzy dwa mniejsze oraz jeden większy, które są ze sobą połączone tworząc literę „Y”. Sam krążek w sobie nie jest zabezpieczeniem, ale połączony z drutem lub żyłką w oplocie powoduje duże utrudnienie dla kogoś, kto chce bez widocznych śladów dokonać sabotażu lub zaboru mienia. Tak przygotowany krążek z ołowiu wraz z żyłką w oplocie stalowym lub drutem również w oplocie przeciągamy przez np. dwa uchwyty od drzwi w taki sposób by było niemożliwe ich otwarcie bez zdejmowania plomby. Krążek zaciskamy plombownicą by uniemożliwić zsunięciu się plomby. Dla dodatkowego zabezpieczenia stosuje się plombownice z głęboko wygrawerowanymi kamieniami z odpowiednim wzorem, który dodatkowo identyfikuje osobę lub firmę w zależności od potrzeb. Wykonanie grawerunku wymaga bardzo drogich maszyn, co czyni plombę ołowianą bardzo bezpieczną gdyż odciśniętego wzoru nikt nie wykona w zaciszu domowym. Oczywiście ołów jest już starym rozwiązaniem i  aktualnie owe krążki produkuje się też z plastiku.

Plomby zabezpieczające są różne, nie tylko krążki ołowiane. Na rynku dostępne są plomby metalowe, plomby plastikowe, naklejkowe (gwarancyjne) i wiele innych o których opowiem w przyszłych materiałach. Każda firma dla której ważne jest by towar bezpiecznie dotarł z punktu „A” do punktu „B” powinna zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenia gdyż przedmioty wartościowe są zbyt cenne by ignorować kwestię zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *